Pohod po Krajinskem parku Ljubljansko barje je bila skupna akcija članov planinskih društev v okviru Kamniško bistriškega MDO. Zbrali smo se zadnjo nedeljo v septembru in se z avtobusom odpeljali do Vrhnike. Po barju nas je vodil Janez Slabe, član PD Logatec in varuh gorske narave.
Z vodnikom smo odkrili skrite kotičke Ljubljanskega barja, ki jih v vsakdanji naglici vedno spregledamo. Pohod smo pričeli pri ribiški koči. Po zanimivi brvi smo prečili Ljubljanico in si ogledali ribnik, ki sicer gosti izjemno število ptic. Nastal pa je zaradi izkopavanja gline za nekdanjo vrhniško opekarno. Kar nismo videli v naravi, smo si lahko ogledali v obširni zasebni zbirki ptic tega območja.
Nato pa smo le vzeli pot pod noge in se podali peš do naravnega rezervata Mali plac, kjer smo odkrili zanimivo šotno barje, edno še ohranjeno mokrišče te vrste. V bližini je tudi Jurčevo šotišče, kjer smo lahko opazovali plasti in na potipali skorajda zanje kose še ohranjene šote.
Hodili smo ob strugi Ljubljanice, ki jo tam že nekaj časa več ni. Podjetni Rimljani so preusmerili tok reke in si tako omogočili dovoz cenjenega marmorja iz kamnoloma v Podpeči.
Na koncu pa smo se kot planinci le zaviteli na visoko razgledišče pri sv. Ani. Pred nami se je odprl pogled na celotno Barje in še daleč vnaprej.
Sestopili smo do globokega Podpeškega jezera in se v sončnem in toplem vremenu, pozno popoldan vrnili v Domžale polni novih spoznanj in vtisov prijetnega izleta.